blog post

عضو هیات‌مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده دام و طیور می‌گوید بیش از دو ماه است که هیچ ارزی به کالاهای اساسی و نهاده دام و طیور اختصاص پیدا نکرده و ادامه این روند قطعا بخش تولید مواد پروتئینی و لبنی کشور را دچار مشکل می‌کند. در عین حال معاون وزیر جهادکشاورزی نیز می‌گوید؛ پیگیر تخصیص ارز به نهاده‌‌‌‌‌‌های دامی هستیم، ولی بانک‌مرکزی باید در این مورد تصمیم بگیرد. به گزارش «ایسنا» محمدعلی ضیغمی، با بیان اینکه نهاده‌‌‌‌‌‌های دام و طیور مهم‌ترین و پراولویت‌‌‌‌‌‌ترین کالاهای اساسی در سبد خانوار بوده و اهمیت آن از این جهت است که تاثیر زیادی در تولید گوشت، مرغ، لبنیات و تخم‌‌‌‌‌‌مرغ دارد، گفت: همواره در زمان‌‌‌‌‌‌هایی که محدودیت منابع ارزی وجود داشت و حتی در بدترین شرایط هم ارز نهاده‌‌‌‌‌‌های دام و طیور تامین می‌‌‌‌‌‌شد، زیرا هیچ کالایی تا به این حد استراتژیک نیست. وی ادامه داد: در شرایطی که از گشایش‌‌‌‌‌‌ها و کفایت منابع ارزی در کشور سخن گفته می‌شود و همچنین رئیس‌کل بانک‌مرکزی نیز چندین روز پیش اعلام کرد که بالغ بر 5/ 6‌میلیارد دلار ارز تخصیص داده شده، سوال اینجاست که کدام کالاها ارز دریافت‌‌‌‌‌‌ کرده‌اند که ارزششان بیش از نهاده‌‌‌‌‌‌های دامی است و چرا بیش از دو ماه است که ارزی به کالاهای اساسی و نهاده دام و طیور اختصاص پیدا نکرده‌است؟

عضو هیات‌مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده دام و طیور افزود: اگر به آمار اسکله‌‌‌‌‌‌های بندر امام‌خمینی مراجعه کنید، متوجه خواهید شد که کشتی‌‌‌‌‌‌هایی مدت‌هاست که منتظر تخصیص ارز هستند. البته در کنار آن نیز بسیاری از کالاها تخلیه و بخش قابل‌توجهی از آنها به‌فروش رسیده‌‌‌‌‌‌اند که هنوز ارزی دریافت نکرده‌‌‌‌‌‌اند. وی با بیان اینکه طبق آمار و اطلاعاتی که واردکنندگان نهاده‌‌‌‌‌‌های دام و طیور رسما منتشر کرده‌اند بیش از ۶/ ۱میلیارد یورو معادل ارزش کالاهایی است که در سامانه بازارگاه تحت‌نظارت وزارت جهاد عرضه و توزیع شده، گفت: بیش از دو ماه است که به دلیل توقف تخصیص ارز، نهاده‌‌‌‌‌‌های دامی ارزی دریافت نکرده‌اند و کالاهای آماده نیز اجازه پهلوگیری از طریق صاحبان‌کالا را ندارند.

این فعال بخش‌خصوصی در ادامه افزود: در حال‌حاضر ۳۶ کشتی منتظر دریافت ارز، پهلوگیری و تخلیه هستند که ۲۵‌کشتی مربوط به بخش‌خصوصی است و این در حالیست که سال‌گذشته همین ایام تعداد کشتی‌‌‌‌‌‌های منتظر در اسکله حدود ۱۵ فروند بود و علت عدم‌پهلوگیری نیز پر‌بودن اسکله‌‌‌‌‌‌ها بود. به گفته وی بخش‌خصوصی کشور به دلیل شرایط موجود، عدم‌تخصیص ارز و همچنین شرایط حاکم بر صنعت در حال حذف و کوچک‌شدن هستند.

ضیغمی در ادامه افزود: چندی پیش بانک‌مرکزی اعلام کرد که حجم تجارت خارجی و منابع دادوستد ارزی ما نسبت به سال‌گذشته ۳۰‌درصد افزایش یافته‌است. اگر گزارش ۱۰‌ماهه گمرک از واردات را درنظر بگیریم در ۱۰‌ماهه ۱۴۰۱ در بخش نهاده‌‌‌‌‌‌های دام و طیور مجموعا ۱۷‌درصد کاهش واردات داشتیم که این کاهش در کنجاله سویا به ۴۷‌درصد نسبت به سال‌قبل رسیده است. وی در پایان گفت: ادامه این روند ممکن است بخش تولید مواد پروتئینی و لبنی کشور را دچار مشکل کند. هرچند که با همت بخش‌خصوصی کالا به قدر کافی وارد کشور شده‌است اما اگر این شرایط ادامه یابد، تعداد شرکت‌های بخش‌خصوصی کاهش می‌یابد و این شرکت‌ها در جوامع بین‌المللی مخدوش می‌شوند. درخواست ما این است که مسوولان مربوط به این مهم ورود کنند که مشکلی برای بخش تولید ایجاد نشود.

 

نظرات (0)

پیام بگذارید