blog post

طالبیان‌ مقدم، هند را جزو شرکای اصلی تجارت خارجی ایران دانست و افزود: مذاکرات درباره تجارت آزاد بخش کشاورزی با همکاری توامان سازمان توسعه تجارت ایران و وزارت جهاد کشاورزی با هند از سال گذشته آغاز شد و به نظر می‌رسد که این مهم در سال جاری نهایی شود.

مدیرکل دفتر شبه قاره هند سازمان توسعه تجارت ایران، با بیان اینکه تراز تجاری ایران با هند در سال ۱۴۰۲ مثبت شده است، بیان کرد: میزان صادرات به هند در ۱۲ ماه ۱۴۰۲ با ۲ درصد رشد مثبت در ارزش از ۲ میلیارد و ۲۱۷ میلیون دلار در سال ۱۴۰۱ به ۲میلیارد و ۱۷۵ میلیون دلار و از لحاظ وزنی با ۲۷ درصد رشد مثبت از ۵ میلیلون و ۴۶۰ هزار تن به ۶ میلیلون و ۹۶۲ هزار تن افزایش یافت.

وی ادامه داد: میزان واردات از کشور هند در ۱۲ماه ۱۴۰۲ با ۳۵ درصد رشد منفی در ارزش از ۲ میلیارد و ۹۴۲ میلیون دلار در سال ۱۴۰۱ به یک میلیارد و ۹۱۶ میلیون دلار و از لحاظ وزنی با ۲ درصد رشد منفی از یک میلیون و ۹۲۶ هزار تن به یک میلیون و ۴۷۷ هزار تن کاهش یافته است.

طالبیان مقدم ارزش هر تن کالای صادراتی، را معادل ۳۱۲ دلار دانست و افزود: ارزش هر تن کالای وارداتی معادل یک هزار و ۷۷۲ دلار بوده است.

 این مقام مسئول از برنامه‌ریزی جهت افتتاح یک مرکز تجاری در بمبئی هند خبر داد و افزود: جمعیت بالا و پتانسیل اقتصادی هند برای توسعه تجارت باعث شد که مجوز رایزن بازرگانی دوم از سوی سازمان توسعه تجارت ایران، برای این کشور صادر شود.

نظرات (0)

پیام بگذارید